Historia biblioteki
Historia naszej placówki rozpoczyna się w 1949 roku. Założycielką imielińskiej biblioteki była Pani Zofia Giżowa - nauczycielka ze szkoły podstawowej "Na Górce". Z datą 29 stycznia 1949 roku w księdze inwentarzowej wpisano 500 pozycji księgozbioru. Pierwsza siedziba mieściła się w domu przy ul.Aptecznej 12, a lokal biblioteczny zajmował powierzchnię 13m2. Wtedy to nadzór merytoryczny nad jej działalnością był sprawowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Pszczynie. W 1953 roku kierownikiem biblioteki został pan Paweł Polko - kierownik szkoły podstawowej.
W latach następnych, w zależności od przynależności terytorialnej Imielina, biblioteka nasza od 1975 roku była filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, a następnie w latach 1977 do 1995 była filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach. Kolejno w tych latach biblioteką kierowały panie: Waleria Widephul, Róża Spilkowska, Maria Tuszyńska -Kobiela, Łucja Jacent, Urszula Piotrowska.
Pomimo wielokrotnego przenoszenia jej zbiorów: kolejno do lokalu przy ul. Brata Alberta, do szkoły podstawowej "Na górce", do budynku obecnego przedszkola przy ul.Imielnskiej 87 oraz budynku Urzędu Miasta - gdzie ostatnio mieściła się jej siedziba, biblioteka nie ograniczała swojej działalności do wypożyczania książek. Jej kulturotwórcza rola nabrała znaczenia po roku 1995, kiedy została utworzona samodzielna gmina Imielin. Placówka już wtedy, chociaż warunki lokalowe były bardzo trudne, stała się ośrodkiem kształtującym i integrującym życie kulturalne mieszkańców, organizatorem spotkań z pisarzami i ciekawymi ludźmi, miejscem organizacji wystaw, konkursów i prelekcji. Gościli u nas m.in. Wanda Chotomska, Marek Szołtysek, Joanna Papuzińska, Krzysztof Petek. Od dwóch lat najaktywniejszym i najlepszym czytelnikom w danym roku wręczana jest "Złota Karta Czytelnika".
W wypracowanej przez władze samorządowe Strategii rozwoju miasta na lata 2002 do 2010 przyjęto, że w centrum Imielina należy wybudować nowy budynek Biblioteki Miejskiej, która wspólnie z placówkami oświatowymi, Domem Kultury "Sokolnia" będzie ośrodkiem integracji życia kulturalnego naszego miasta.
Fakt, że zadanie to zostało przyjęte jako priorytetowe w Programie Gospodarczym Miasta Imielin na kadencję w latach 2002 - 2006 świadczy o wadze i znaczeniu przedsięwzięcia. Po trudnych i długotrwałych negocjacjach z właścicielami gruntów położonych w centrum miasta, gdzie planowano wybudować bibliotekę, ostatecznie w 2003 roku gmina nabyła dwie działki przy ul.Imielińskiej. Następnie zlecono wykonanie projektu budynku biblioteki wraz z otoczeniem w Pracowni Architektonicznej "Robiprojekt" w Gliwicach. Głównym projektantem budynku jest arch. Andrzej Kozielski.
W lipcu 2005 roku firma "Concret" z Tychów przystąpiła do budowy i po 14 miesiącach oddano obiekt do użytkowania. Ogólny koszt budowy obiektu wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 2.600.000,-zł.
Budynek jest trzykondygnacyjny, położony w centrum miasta przy głównym ciągu komunikacji pieszej wzdłuż ul.Imielińskiej. Na parterze budynku znajduje się sala konferencyjna na 60 osób, pomieszczenia socjalne oraz sala wystawiennicza. Na pierwszym piętrze znajduje się główne pomieszczenie biblioteki: wypożyczalnia z wolnym dostępem do zbiorów bibliotecznych, czytelnia, wielostanowiskowa czytelnia multimedialna oraz pracownia biblioteczna. Na drugim piętrze znajduje się jednoprzestrzenna sala z przeznaczeniem na organizację wystaw, lekcji bibliotecznych, konkursów, warsztatów i cyklicznych spotkań. Całość obiektu dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.
W 1999 roku - jeszcze w starej siedzibie - rozpoczęto żmudny proces komputeryzacji biblioteki i dzisiaj jest ona jedną z nielicznych w województwie śląskim placówką w pełni skomputeryzowaną. W styczniu 2004 roku uruchomiono komputerową rejestrację odwiedzin i wypożyczeń. Najważniejszą innowacją, a zarazem zakończeniem komputeryzacji jest udostępnianie katalogów w systemie on-line oraz wdrożenie nowego modułu zdalnego zamawiania i rezerwowania książek. Dzięki temu każdy użytkownik - nie wychodząc z domu, może przeglądać zbiory biblioteki i zarezerwować wybrany przez siebie tytuł. Obecnie księgozbiór liczy 20.000 woluminów i jest systematycznie wzbogacany, zgodnie z oczekiwaniami czytelników. Biblioteka rocznie obsługuje ponad 1500 czytelników, a ich liczba ciągle wzrasta. W księgozbiorze, poza woluminami zakupionymi ze środków własnych budżetu miasta, na które przeznacza się corocznie ponad 25 tysięcy złotych, znajdują się również tytuły zakupione ze środków Ministerstwa Kultury przez Bibliotekę Śląską. Biblioteka XXI wieku nie może być tylko wypożyczalnią książek, ale powinna żyć życiem środowiska lokalnego, w którym się znajduje i być ośrodkiem informacji dla tej społeczności. Dlatego też tutaj gromadzona jest ikonograficzna dokumentacja regionu (druki, fotografie, wydawnictwa lokalne i inne), która stanowi zalążek tworzenia kartoteki regionalnej. Miasto w minionym dziesięcioleciu wielokrotnie wspierało wszelką działalność twórczą: pisarską, malarską oraz wydawniczą naszych mieszkańców. Przy dużym wsparciu finansowym gminy zostało wydanych kilka monografii Imielina autorstwa Bernarda Kopca i Dariusza Walencika. Dwa lata temu Urząd Miasta Imielin rozpoczął wydawanie książek popularnonaukowych w serii zatytułowanej "Z dziejów Imielina", poświęconej historii, obyczajom, kulturze, zasłużonym postaciom naszego miasta, a także jego współczesnym problemom. W tym roku ukazała się publikacja prac plastycznych nieżyjącego już mieszkańca Eryka Mikundy.
Uzupełnieniem wiedzy o korzeniach i historii regionu, albo też impulsem jej poznania, a także dla ochrony od zapomnienia regionalnego dziedzictwa kulturowego będzie służyć sala wystawiennicza. Prezentowane w niej eksponaty będą świadczyć o naszej tradycji, kulturze, obyczajach, o naszych śląskich korzeniach i rodowodzie, pozwolą na pokazanie walorów naszego miasta i regionu. Obecnie wystawiona jest część zbiorów ks. dr Dariusza Walencika, wcześniej prezentowanych na wystawie "Ocalić od zapomnienia". Ekspozycja ta stale będzie się powiększać, a cenne przedmioty i zabytki, które posiadają nasi mieszkańcy i które mogą bezpowrotnie ulec zniszczeniu znajdą tu swoje miejsce.
Projektując tą inwestycję chciano zapewnić Miejskiej Bibliotece właściwe warunki, spełniającej wymogi międzynarodowych standardów bibliotecznych IFLA-UNESCO. W roku ubiegłym w ramach ogólnopolskiego programu IKONKA polegającego na uruchamianiu punktów powszechnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych, pozyskaliśmy komputery wraz z oprogramowaniem. Sprzęt ten jest wykorzystany w pracowni multimedialnej i służy naszym czytelnikom.
Inwestycja zaowocuje dalszym rozwojem życia społeczno-kulturalnego Imielina, a obiekt ten będzie symbolem łączenia tradycji, naszego regionalnego dziedzictwa kulturowego z nowoczesnością, społeczeństwem - wykształconym i umiejącym korzystać z najnowszych technik informacyjnych. Biblioteka będzie rozwijała nowe formy działalności, przez co będzie instytucją przyjazną i otwartą na potrzeby każdego pokolenia mieszkańców Imielina.