Wiadomości
XXI Dni Imielina
W programie:
6 LIPCA
- godz. 19:30
Artystyczną część pierwszego dnia XXI Dni Imielina rozpocznie o godz. 19:30 zespół pop-rockowy Poparzeni Kawą Trzy. Grupa istnieje od 2005 roku i złożona jest przede wszystkim z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM, co gwarantuje odpowiedni „poziom intelektualny” wszystkich jej produkcji. Muzyka Poparzonych Kawą jest mieszaniną wielu stylów muzycznych takich jak rock, punk, pop, miejski folk i inne. W zespole zobaczyć można między innymi Wojciecha Jagielskiego oraz Jacka Kreta. Autorem większości tekstów piosenek jest Rafał Bryndal, zaś muzykę piszą w większości kolektywnie. Ich estradowa kariera na dobre rozpoczęła się w roku 2011, kiedy to wydali pierwszą płytę i odnieśli spektakularny sukces na Festiwalu Top Trendy w Sopocie. Zespół najczęściej występuje w składzie: Roman Osica, Krzysztof Zasada, Wojciech Jagielski, Mateusz Gierszewski, Piotr Sławiński, Marian Hilla i Jacek Kret .
- godz. 21:00
Gwiazdą wieczoru pierwszego dnia XXI Dni Imielina będzie Sylwia Grzeszczak - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, słynąca z niezwykłego głosu oraz umiejętności gry na fortepianie. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiała już w wieku pięciu lat. Zadebiutowała w programie „Od przedszkola do Opola”, gdzie wykonała piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie, którą kontynuowała w różnych szkołach muzycznych, a zakończyła dyplomem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Pierwszym istotnym momentem w karierze Sylwii Grzeszczak był rok 2004, kiedy zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu Drzwi do Kariery. Rok później otrzymała główną nagrodę w konkursie poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla. Dwa lata później, wspólnie z liderem grupy Ascetoholix wydała swój debiutancki album „Ona i On”. Kilka znajdujących się tam utworów trafiło na szczyty list przebojów najważniejszych rozgłośni w kraju, takich jak RMF FM, Radio ZET czy Radio Eska. Potem był pierwszy solowy singiel, który okazał się hitem lata 2011, laury na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, kolejne płyty i niezliczone nagrody na różnego rodzaju muzycznych imprezach (nominacje do Fryderyków, Superjedynek, Eska Music Awards – 7 statuetek, Telekamery i in.). Trudno zliczyć wszystkie wyróżnienia jakie w swojej karierze otrzymała Sylwia Grzeszczak. Mało też jest wykonawczyń, które na swoim koncie mają tyle platynowych i diamentowych płyt. Artystka jest z pewnością jedną z najlepszych i najbardziej utytułowanych piosenkarek polskich
- godz. 22:15
Zakończeniem pierwszego dnia XXI Dni Imielina będzie dyskoteka, którą poprowadzi DJ Paweł Zięba. Swoją przygodę z mikrofonem rozpoczął w Radiu Fan. Po skończonych studiach wyjechał do Nowego Jorku, tam założył - przy współpracy kilkoro zapaleńców z lokalnej gazety i hojności sponsora - stację radiową Radio Rytm. Obecnie jest prezenterem Radia Piekary. Jak sam mówi: „Bardzo długo nie mówiłem nic, ale gdy już zacząłem – świat bardzo szybko pożałował, że istnieje aparat mowy. Na szczęście okazało się, że odkąd wynaleziono mikrofon – można to jakoś wykorzystać”.
7 LIPCA
- godz. 15:00
Drugi dzień XXI Dni Imielina rozpocznie się od występu młodych tancerek-akrobatek ćwiczących pod kierunkiem wysokiej klasy instruktorek w Uczniowskim Klubie Sportowym „Energia”, działającym pod kierownictwem p. Agnieszki Chmielewskiej w hali widowiskowo-sportowej. Uczniowski Klub Sportowy „Energia” Imielin istnieje od 2014 roku. Trenuje w nim ponad 120 dziewczynek. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Imielin klub rozwinął swoje skrzydła zatrudniając profesjonalną kadrę trenerów oraz tancerzy – m.in. absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Klub ciągle poszerza swoją działalność - od września w naszym mieście powstanie druga już klasa sportowa o profilu gimnastyka artystyczna. Dziewczynki z grupy wyczynowej spędzają na treningach bardzo dużo czasu trenując 6 dni w tygodniu po 3 godz., ale dzięki swojej ciężkiej pracy odnoszą wspaniałe sukcesy na arenie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej.
- godz. 15:30
Na estradzie pojawią się młode śpiewaczki, które od kilku lat szlifują swoje umiejętności w sekcji wokalnej działającej przy MCK-u pod kierownictwem specjalistki od emisji głosu – p. Henryki Pałus. Młode wokalistki występowały już wielokrotnie publicznie na scenie Domu Kultury oraz podczas ubiegłych XX Dni Imielina
- godz. 16:00
Rozpocznie się interaktywny program dla dzieci pt.: „Piraci z Karaibów” z udziałem aktorów – piratów walczących o mapę, która doprowadzi ich do skarbu. W trakcie walki i zmagań o kolejne kawałki mapy piraci wraz z dziećmi przeżywają bardzo emocjonujące przygody i poznają różne pirackie zachowania. Skarbem, który w końcu udaje im się odnaleźć okazuje się być przyjaźń, którą zawarli podczas wspólnej wyprawy. Wśród pirackich zabaw z dziećmi znajduje się przeciąganie liny, poznanie pirackiego okrzyku, przeprawa przez niebezpieczne bagna, poszukiwanie na czas pirackiej szabli i inne ciekawe zabawy.
- godz. 17:00
Na estradzie zasiądzie Imielińska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Andrzeja Króla. W programie jak co roku największe przeboje muzyki popularnej, filmowej, oraz typowe dla orkiestr dętych marsze i poleczki. Dokładnej daty powstania orkiestry dętej w Imielinie nie sposób dzisiaj ustalić. Pierwsza pisemna wzmianka została zamieszczona w „Gościu Niedzielnym” z 19 lipca 1925 r., gdzie czytamy: „z okazji odpustu podczas obiadu wykonał p. Sojka ze swą wyborną orkiestrą koncert przed plebanią”. Prawdopodobnie pierwszym kapelmistrzem zespołu był właśnie wspomniany Klemens Sojka. Już wtedy była to orkiestra niemal rodzinna, bo grali w niej także jego bracia i całe rodziny Drobców, Raków oraz kilka innych muzycznych familii. Po wojnie zespół wznowił działalność, a kapelmistrzem został syn zmarłego w 1946 roku Klemensa – Józef Sojka, później zastąpiony przez Franciszka Wioskę. W latach 60-tych ponownie kierownictwo zespołu objął Józef Sojka. Przez kilkanaście następnych lat działalność orkiestry ograniczała się praktycznie do świątecznego grania w kościele oraz do sporadycznych występów podczas różnego rodzaju festynów, zabaw itp. Radykalna zmiana nastąpiła w roku 1990, kiedy zespół został objęty patronatem Związku Górnośląskiego i rozpoczęły się regularne próby w sali Świetlicy Środowiskowej w Imielinie. Kapelmistrz Józef Sojka wznowił też nauczanie gry na instrumentach dętych uzdolnionej muzycznie młodzieży. Po jego śmierci kierownictwo zespołu objął Julian Gołupkiewicz, a po nim szefem zespołu został Paweł Król. W roku 1995, po odzyskaniu samorządności przez Imielin, orkiestra objęta została patronatem miasta. Od 2000 roku ma swoją siedzibę w Domu Kultury „Sokolnia”. W lutym 2008 roku kierownictwo artystyczne orkiestry objął syn Pawła Króla – Andrzej Król, profesjonalny muzyk, który piastuje to stanowisko do dzisiaj. Obecnie zespół liczy ok. 50 członków. Zespół regularnie występuje podczas wszystkich uroczystości miejskich dając średnio 8 koncertów w ciągu roku. Uczestniczy także w ważniejszych uroczystościach religijnych oraz powiatowych i wojewódzkich (Śląskie Gody, Powiatowe Targi Przedsiębiorczości i Ekologii). Wielokrotnie występował podczas Powiatowych Przeglądów Orkiestr Dętych w Bieruniu, na jednym z nich zdobywając nagrodę publiczności. W 2011 roku zespół nagrał pod auspicjami miasta Imielin profesjonalną płytę CD, zawierającą najciekawsze pozycje ze swojego repertuaru, który jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. aranżacje muzyki klasycznej, operowej, operetkowej, filmowej, popularnej, a także zwyczajowe marsze, polki, pieśni patriotyczne, żołnierskie i kościelne. Urozmaicony repertuar, perfekcyjne wykonania, świetnie brzmiące, wykonywane własnym sumptem aranżacje oraz umiejętności i zaangażowanie muzyków oraz dyrygenta sprawiają, że na koncertach Imielińskiej Orkiestry Dętej widownia zawsze jest wypełniona po brzegi.
- godz. 18:30
Tradycyjnie w czasie drugiego dnia Dni Imielina odbywają się występy kabaretowe. Tym razem na naszej estradzie pojawi się Jerzy Kryszak – aktor, satyryk, parodysta i prezenter telewizyjny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1974). Był aktorem Teatru Słowackiego w Krakowie (1974–1978) i Ateneum w Warszawie (1978–1993). W 2007 prowadził program "Dzień kangura"wraz z Agatą Młynarską w TV Polsat. W programie"Piotr Bałtroczyk na żywo" prezentował aktualną sytuację polityczną w Polsce. W 2009 roku prowadził program "Uważaj na kioskarza" w TVP2. Od kilku lat występuje w programie „HBO na Stojaka” emitowanym na antenie HBO i HBO Comedy. Jest z pewnością jednym z najbardziej popularnych satyryków polskich, ciągle pojawiającym się na scenach całego kraju i na ekranach TV. O sobie pisze tak: „Urodziłem się jak wszyscy. Ten przypadek prawdopodobnie już się nie powtórzy. Pierwszy krok, pierwszy krzyk, pierwszy łyk, pierwszy kac, pierwsza miłość. Kraków i Szkoła i Teatr. Nazwiska piękne: Świderski, Wołłejko, Śląska, Janda... Scena kabaretowa od stanu wojennego. Jakby na przekór sytuacji. Wolski, Zaorski, Wiśniewska, Kowalewski, Opania, Fedorowicz, Zykun, Tym. Rozbawiona publiczność, złachacona cenzura, Nasza radocha. Szopki, Polskie ZOO. Jazdy i rozjazdy. I tak do dziś. W drodze...” Tym razem do Imielina.
- godz. 19:30
Frele – czyli po śląsku dziewczyny, albo „dziołszki” – tak nazywa się zespół złożony z trzech utalentowanych, młodych wokalistek. Zdecydowały się wcielić w życie dość awangardowy pomysł, który opiera się na śpiewaniu tzw. coverów znanych zagranicznych hitów, ale z tekstem w gwarze śląskiej. W skład zespołu wchodzą: Marcelina Bednarska, Magdalena Janoszka oraz Marta Skiba. Pierwsza z nich ukończyła wokalistykę jazzową w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie oraz Studia Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Oprócz tego, Marcelina Bednarska ukończyła Antropologię Kultury i Literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Druga Frela – Magdalena Janoszka, jest absolwentką studia edukacji muzycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie i Studia Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest także absolwentką studiów pedagogicznych, które podjęła na Uniwersytecie Śląskim. Marta Skiba - najmłodsza członkini zespołu Frele spełnia swoje marzenia, pisząc teksty piosenek, tworząc aranżacje utworów oraz występując na scenie jako wokalistka. Frele pojawiły się w głowach dziewczyn stosunkowo niedawno. Natchnienie do stworzenia tego nieco prześmiewczego oraz okraszonego poczuciem humoru projektu przyszło spontanicznie. Artystki wiedziały tylko jedno – do tej pory nikt nie zdecydował się, aby nagrywać covery znanych światowych przebojów po śląsku. O czym przekonamy się na Stadionie Miejskim w Imielinie 7 lipca o godz. 19:30.
Regulamin Zawodów Sportowych organizowanych podczas XXI Dni Imielina