Wiadomości
17 lutego (niedziela) godz. 18.00 „Echa miłości” – koncert piosenek Anny German
Anna Wiktoria German (1936-1982) to legendarna polska piosenkarka, której fascynującą biografią, można by obdzielić przynajmniej kilka innych wokalistek. Urodziła się w Urgenczu w Uzbekistanie, dokąd jej rodzina musiała uciekać przed terrorem stalinowskim. Ojciec był niemieckim buchalterem, a matka pochodziła z rodziny holenderskich menonitów przybyłych niegdyś z Niderlandów do Prus Wschodnich (Mazury). Po wielu perypetiach wojennych rodzina osiedliła się najpierw w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku, a później we Wrocławiu. W latach sześćdziesiątych Anna German rozpoczęła oszałamiającą karierę piosenkarską zdobywając nagrody na festiwalach w Opolu i Sopocie, a następnie w San Remo i w Neapolu. Jej karierę przerwał koszmarny wypadek samochodowy na włoskiej autostradzie, który kosztował ją trzy lata rekonwalescencji.
W roku 1970 powróciła na estradę zdobywając na festiwalu w Opolu nagrodę za piosenkę „Człowieczy los". Następnie nagrała wiele piosenek po rosyjsku i dużo koncertowała w ZSRR, gdzie jest do dziś, bardziej popularna i ceniona niż w Polsce. Także w Związku Radzieckim w 1980 roku nagrała swoją ostatnią płytę, kiedy była już śmiertelnie chora.
W swojej bogatej karierze piosenkarskiej była laureatką festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Śpiewała w siedmiu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie, wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim.
Natura obdarzyła ją bardzo rzadkim rodzajem głosu – tzw. sopranem spinto. Dwukrotnie została uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej. Zmarła na raka w Warszawie w roku 1982 , mając zaledwie 46 lat.
Piosenki tej znakomitej, legendarnej już wokalistki przypomni nam w niedzielę 17 lutego Beata Marczewska, właścicielka od lat współpracującej z MCK Agencji „TheART”, pracująca przez ponad 10 lat w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, występuje w wielu programach telewizyjnych, filmach kręconych dla BBC oraz na scenach teatralnych w całej Polsce.